ALUMNI

NBA/WNBA/OVERSEAS

Norvel Pelle (Philadelphia 76ers)

 

Delisha Milton-Jones (WNBA LA Sparks & Olympian Gold Medalist 2000,2008)

 

Cameron Ransome (Pro-B Spain)

Braian Angola (Florida State ACC Div I & Lakeland Magic G-League

Deonte Burton (University of Nevada 2011 & Utah G-League)

Cecil Brown (UCSB & D-League and Overseas)

 

Gerard Anderson (Cal State Fullerton & NBA D-League)

Robbie Haynes (Cal State Northridge & Pro-Finland)

Brittanie Taylor-James (North Carolina A&T & Pro-Portugal)

Karl Dehesa (Waldorf College & Pro-PBA)

 

Jahmel Taylor (Fresno State

Mountain West Conference Div I & Mexico-Pro)

Austen Awosika (Cal State Fullerton & Austria/BC Raiffeisen Flyers Wels)

College Men and Women

Div II, III, NAIA & JC

 

Dominique Culhno (Notre Dame De Namur Div II)

 

Marcos Hazelwood (La Sierra University Div III)

 

Marquis Wright (Wiley College N.A.I.A)

 

James Hilgado (ELAC)

 

Jacob Garcia (San Diego Christian N.A.I,A)

 

Isaiah Brooks (Saddleback College)

 

Cameron Carr (UNLV/Cerritos College *Football)

 

Patrick Simon (Simon Fraser University Canada)

 

Jamell McMillan (Cal State Dominguez Hills Div II)

 

Tony Warwick (University of Laverne Div III)

 

Skye Savini (Hawaii Pacific University Div II)

 

Simone Thompson (Cal State Dominguez Hills Div II)

 

Andy Saharan (UC Riverside Div I & San Diego Christian N.A.I.A)

 

Sean Boston (West Georgia University Div II)

 

Jonathan Johnson (Northwestern IA  N.A.I.A)

John Sanchez (Leslie University Div III)

 

Mike Taylor (George Fox Div II)

 

Benjamin Chung (William Jessup University N.A.I.A)

John Raquel (Valley City State University N.A.I.A)

Kyjel Jolly (Cal State Maritime N.A.I.A)

 

Lauren Allen (Fisher College NAIA)

Cameron Griffin (Biola/Irvine Valley College N.A.I.A)

Marquis Washington (Ottawa University KS N.A.I.A)

College Men and Women

Div I

Kimora Sykes (Boise State University Mountain West Div I)

 

Spencer Freedman (Harvard University Ivy League Div I)

 

Kayla Padilla (University of Penn Ivy League Div I) 

Cydni Lewis (San Jose State University Mountain West Div I)

 

Siera Thompson (University of Michigan Div I)

Kyle Brucculeri (UC Davis Div I)

Ray Reed (Georgetown/Cal State Fullerton Div I)

Jamie Hagiya (USC Div I)

Austen Awosika (Cal State Fullerton Big West Div I)

 

Kejuan Feagin (Santa Clara WCC Div I)

Victor Sanders (Idaho Big Sky Conference Div I)

 

Justyce Dawson (Sac. St Big Sky Conference Div I)

 

Harrison Hawkins (Abilene Christian University Div I)

Paris Dawson (Portland State University Div I)

AAU AND TEAM PROGRAMS

West Coast Elite

 

Tustin Moondawgs

Infinity (2015 AAU West Coast Champions)

National Junior Basketball

S.G.V Basketball (San Gabriel Valley Basketball)

Long Beach Brethren Elementary School

St. Anthony's High School

S.C.B.A (Southern California Basketball Academy)

Marshall Middle School in Long Beach

JW Basketball

City of Carson Summer Basketball Camps Program

ARC Basketball Coach Rob Dawson (2007-08 TriCity Ballers, 2011 10u AAU Div II Champs, and 2011 9u Div III Champs)

Seahawks Girls AAU(2011 11u AAU West Coast Nationals 3rd place)

Pangos All-American Camp

Five-Star Basketball Camp

Triple S Basketball (Boys and Girls)

West Coast Spartans

Hype Basketball

Long Beach J-Squad

West LA Red Hawks (Girls)

So Cal Mustangs (Girls)

Long Beach Basketball (Boys)

EBO Lady Swoosh 12U (Girls) 2010 AAU Div 2 Champions

Baron Davis Rising Stars

Jordan High School

Cali Style (2011 12u AAU Div II Runner Up)

Spirit of the North

F.O.R. All-Stars

F.O.R. Rockets

F.O.R. Pistons

F.O.R. Bluerays

F.O.R. Stars (Girls team)

BJ Yokohama B-Corsairs Tryout Clinician (Japan Pro Team)

Hoop Stars Basketball

Falcons Basketball 

Eclipse Basketball 9u 

Future College Prep

Tri-City Ballers

Thunder Basketball

Torrance Elite

© 2020 by Homecourt Edge Basketball

  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White YouTube Icon
  • White Instagram Icon